top of page
Ara
  • Nihan Tezer Yörük

Kültürler Arasında Yaşamak: Kişilik

Daha once kültürler arası ortamlarda herkesin farklı deneyimleri olduğundan bahsetmiştik. Bu seride ayrıntılı açıklama önceliğini “kişilik” özelliklerine verdim. Tabii ki birçok etkiden bahsettik ama acaba “ben kimim?” sorusuna verdiğiniz cevaplar, yani kişiliğiniz bu deneyimi kolaylaştırır/zorlaştırır mı? Evet… O zaman bu özelliklerin ne olduğuna bakalım.

Birçok kişilik kuramının yanı sıra özellikle kültüre has, uyumu kolaylaştırıcı kişilik özelliklerinin ne olduğu merak konusu olmuştur. Bu konudaki çalışmalar şunları göstermektedir;

Yani “hangi özelliklere sahipsem kültürel olarak farklı ortamlarda rahat ederim?” diye soruyorsanız, öncelikle kültürel olarak farklı bir ortamda da duygu, düşünce ve davranışları anlayabilme, tanıyabilme yeteneğiniz kültürel olarak empati kurabildiğinize işaret ediyor. Mesela sadece yüksek sesle konuşmanın bile kırıcı olabileceğini anlayabilmek…

Yeni deneyimlere, kültürel değerlere, fikirlere açık olma hali, önyargılarından arınabilme diğer özellikler olarak karşımıza çıkıyor. Yani bu kültürel değerler neler diye tanıyabildikten sonra onlara ayak uydurmak önemli bir beceri.

Bunlarla kalmıyor, tabii ki etrafınızdaki sistemin değişmesi, yargılar, sosyal ortam değişikliği duygusal bir huzursuzluk getirebilir, bu durumlarda sakinliğini koruyabilmek ön plana çıkan özelliklerden. Mesela trafik kuralları söz konusu olduğunda Almanya ve Türkiye arasında fark olabilir, bilmeden bir park cezası alırsanız ne yaparsınız? Öfke, korku ve çatışmalı durumları sakin karşılayabilir misiniz?

Başka bir kültür içinde yaşarken daha rahat uyum sağlayabilmenizle ilişkili bir diğer özellik ise yeni kültürel ortama uygun ve güvenilir olabilecek şekilde değişim gösterebilme esnekliğiniz. Çok sevdiğiniz bir yemeğin farklı bir sosla sunumunu kaldırabilir misiniz?

İlişkileri geliştirmeyi ve arkadaş edinmeyi kolaylaştırıcı şekilde sosyal ortamlarda aktif olabilir ve insiyatif alabiliyorsanız uyum hanenize bir artı daha ekleyebilirsiniz.

Kişilik özelliklerinin doğrusu yanlışı yoktur ama sizin için hayatınızı zorlaştıracak bir hal almaya başlarsa bir uzman desteği almaktan kaçınmamak en doğru adım olacaktır.

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page