top of page
Ara
  • Nihan Tezer Yörük

Kültürel Uyum

Bazen şirketler en başarılı gördükleri çalışanlarını yurtdışındaki birimlerine gönderirler ama çalışanlarının çalışma azminin düştüğü görülür. Veya son derece mutlu evli bir çiftin bir nedenle başka bir ülkeye taşındıktan sonra ilişkileri yıkıcı bir hal alır, hatta boşanırlar. Farklı kültürel bir ortamla karşılaşıldığında hayatın akışını tersine çeviren örnekler çoğaltılabilir. Neden böyle olur hiç düşündünüz mü? Psikoloji dünyası son yıllarda bu sorunun cevabını bireyin psikolojik sağlığını etkileyen önemli bir süreçle açıklamaktadır, “Kültürel Uyum”.

Her gün selamlaştığınız köşedeki satıcı, yemek yemeyi sevdiğiniz restorandaki garson ve size aşinalığın rahatlığını veren meçhul dostlarınız kaybolmuş; sevdiğiniz, dertleştiğiniz ve maddi-manevi destek aldığınız kişiler sizden uzakta olabilir. Dilini konuşamadığınız bir ortamda otobüse binmek veya bankada hesap açtırmak zorunda kalmış olabilirsiniz. Bu nedenlerden, kültürel uyumu sosyal çevre, dil, yemekler gibi birçok alanda yaşarsınız. Her canlıda olduğu gibi, bu alanlardaki “değişim” bir kültürlenme stresi yaratır.

Peki, kültürlerarası bir ortamla karşılaştığında herkesin farklı bir deneyim yaşamasını, kültürel uyum düzeyini ne belirler? Daha güçlü veya zeki olmak mı? Emin olun bu ikisi de bu sorunun cevabından çok uzakta özellikler. Kültürel uyum olarak adlandırılan bu süreçte daha farklı bireysel veya çevresel özelliklerin payı büyüktür. Çevresel olarak kültürlenme stresi seviyesi ve bireyselde ise bu stresle nasıl baş ettiğiniz, kişilik özellikleriniz etkilidir.Hem kendi kültürünüz içerisinde hem de yeni karşılaştığınız kültür içerisinde kabul edildiğinizi hissetmeniz uyumun sağlanması için temel koşuldur.


Kültürlenme stresi nedeniyle psikolojik sağlık etkilenir; depresyon, kaygı bozuklukları gibi rahatsızlıklar kapıyı çalabilir. Bu nedenle, kültürel uyumun ele alınması önemlidir, gereklidir. Bu strese verilen psikolojik tepkilerin “normal” olduğunun farkına vararak psikolojik sağlığı korumaya başlamak gerekir.


Psikolojik sağlığınızı korumaya yönelik diğer öneriler ile buluşmak dileğiyle…

201 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


I commenti sono stati disattivati.
bottom of page